Co je floppy logika?

Floppy logika je vícehodnotová logika s naprosto unikátními vlastnostmi.

Vícehodnotové logiky a jejich problémy

Historie vícehodnotových logik se začíná psát v roce 1920, kdy Jan Łukasiewicz (1878 – 1956) publikuje krátký, pouze dvoustránkový článek o trojhodnotové logice.1 Základní myšlenka byla jednoduchá: Kromě pravdivostních hodnot „pravda“ a „nepravda“ zavedeme hodnotu třetí. Říkejme jí například „nevím“.

Již v té době logici pracují na propojení vícehodnotové logiky s teorií pravděpodobnosti, ale, řečeno slovy Jana Łukasiewicze: „Dosavadní pokusy spojit vícehodnotové logiky s teorií pravděpodobnosti narážejí na velké problémy.“2 Dodejme ještě, že kýžené propojení se nepodařilo ani během příštích téměř sta let.

Vícehodnotové logiky zaznamenaly období většího či menšího rozkvětu, klíčový však byl rok 1965, kdy Lotfi Zadeh (1921 – 2017) napsal první článek o fuzzy logice.3 Fuzzy logika si našla cestu k technickým aplikacím, od praček třeba až po kosmické rakety. Velká část tzv. smart přístrojů v sobě ukrývá právě fuzzy logiku.

Přes obrovský technický úspěch má i fuzzy logika své problémy. Přestože vzniklo celé množství konkrétních fuzzy logik, každá z nich přišla o některé krásné vlastnosti, které známe z logiky dvouhodnotové a které, jak bychom si přáli, by každá logika měla mít.

Když se snad nějaký nováček zeptá, zda může existovat vícehodnotová logika, která by si všechny krásné vlastnosti logiky dvouhodnotové zachovala, dostane odpověď, … no, citujme například opět Jana Łukasiewicze: „Už zběžné zkoumání této myšlenky vede k závěru, že ne všechny zákony dvouhodnotové logiky mohou zůstat v platnosti.“2

Floppy logika jako řešení těchto problémů

Myšlenka, že ztráta některých hezkých vlastností je cenou, kterou nutně musíme zaplatit za přechod k logice vícehodnotové, je velmi přirozená. Přirozená, ale nepravdivá. Floppy logika je výjimečná právě tím, že dokázala oba problémy – propojení s teorií pravděpodobnosti a zachování zákonů dvouhodnotové logiky – úspěšně vyřešit. Přitom je teorií jednoduchou a velmi elegantní.

K prvnímu seznámení s floppy logikou doporučuji zejména jednoduchý:

Stáhnout lze i několik materiálů o floppy logice:

Reference:

[1] ŁUKASIEWICZ J. O logice trójwartościowej. Ruch Filozoficzny. 1920, 6, s. 170–171.

[2] ŁUKASIEWICZ J. Geneza logiki trójwartościowej. Nauka Polska. 1939, 24, s. 215-223.

[3] ZADEH L.A. Fuzzy sets. Information and Control. 1965, 8(3), s. 338–353.